ČESKO V POHYBU už je v pohybu!

Doprava je důležitou součástí dne pro většinu z nás. Často cestu již nevnímáme, protože je pro nás důležitý cíl. V celostátním průzkumu ČESKO V POHYBU je však cílem právě ta cesta.

Jak jste jeli dnes do práce? Autem, autobusem, vlakem nebo jste šli pěšky? A co děti, jak se dostávají do školy? Musíte použít nějaký dopravní prostředek, když potřebujete k lékaři nebo jen na nákup?

Zamysleli jste se někdy, kolik denně konáte cest, ať už z pracovních nebo soukromých důvodů? A kolik času Vám to zabere? Přesně tyto otázky budou kladeny v 10 tisících domácnostech ze skoro 500 obcí po celé České republice od května 2018 do dubna 2019. Některá místa budou oslovena v různých měsících, aby se lépe vystihla unikátnost dopravních zvyklostí domácností o všedním dnu, prázdninách či víkendech.

SBĚR DAT V DOMÁCNOSTECH

To vše je poměrně náročné na zorganizování a nedílnou součástí komunikace je i spolupráce s obcemi, v nichž se nacházejí vybrané domácnosti. Proto se společnost SC&C snaží (realizátor výzkumu) komunikovat se zástupci obcí a informovat je o tomto průzkumu.

Zadavatel výzkumu Ministerstvo dopravy a Centrum dopravního výzkumu si uvědomují, že výzkum přímo v domácnostech může být po neblahých zkušenostech s tak zvanými „šmejdy“ problematický.

Ministr dopravy Dan Ťok k tomuto říká: „Chápu, že lidé jsou dnes vůči nejrůznějším průzkumům ostražití a chrání si své soukromí. V tomto případě je ale prosím, aby udělali výjimku a pomohli nám. Všechny údaje jsou anonymní a zaručujeme jejich ochranu. Průzkum dopravního chování v tomto rozsahu se nikdy v České republice nedělal. Pokud má doprava sloužit efektivně občanům, potřebujeme co nejpřesnější data.“

OBEC NA PRVNÍM MÍSTĚ

Zvláště v menších obcích starostové preferují, aby dotazování dělal někdo, komu je jejich obec blízká.

Vždyť tím, že lidé odpovědí na otázky dotazníku, mohou přispět k smysluplnějšímu využívaní investic do dopravních staveb a pomoci v rozvoji svého regionu. Proto dává společnost SC&C příležitost lidem z obcí stát se tazatelem v místě jejich bydliště a zároveň si tak mohou i zajímavě přivydělat. Řada starostů má skutečně zájmy své obce na prvním místě a spolupráce s nimi je radostí. Je jedno zda se to týká ohledně uveřejnění informace o probíhajícím výzkumu či doporučení vhodného člověka, který by se svých spoluobčanů dokázal zeptat s dotazníkem v ruce.

VÝSLEDKY VÝZKUMU

Průzkum bude dokončen na jaře roku 2019 a jeho výsledky budou použity pro modelování a plánování veřejné dopravy a budou důležitým zdrojem informací pro práci dopravních odborníků. Informace zveřejní Ministerstvo dopravy a Centrum dopravního výzkumu.

Výzkum Česko v pohybu má také svou vlastní webovou stránku: www.ceskovpohybu.cz a je i na Facebooku https://www.facebook.com/ceskovpohybu/

ČESKU V POHYBU ZDAR 😊

 

CHCETE SE STÁT TAZATELEM VE VAŠÍ OBCI?

I Vy se můžete přihlásit do týmu Česka v pohybu. Naše kolegyně prověří, zda je to ještě možné a předají Vám veškeré informace a podklady.

Tazatelská práce je velmi zajímavě ohodnocena, odměna za jednu domácnost se pohybuje     v rozmezí 350 – 700,- Kč (podle počtu členů dotazované domácnosti).

 

KONTAKT na odborného pracovníka oddělení sběru dat:

Simona Vacíková,  tel. 736 167 246,  svacikova@scac.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů